
220 лева ще струва годишното разрешително за придвижване на трактор или компайн по републиканските пътища.
Цената на винетката е била договорена между Националната асоциация на зърнопроизводителите, министерството на земеделието, пътната агенция и МВР, научи AgroLife от източници в министерството на земеделието и министерството на регионалното развитие.
Едногодишното разрешително ще се издава от Агенция "Пътна инфраструктура" след съгласуване с пътна полиция. Няма да има специален винетен стикер, какъвто се поставя на леките коли, автобусите и камионите.
За придвижването ще е нужен ескорт от два автомобила - пред и зад тежката машина. То ще е разрешено само в светлата част от деня. При лоши атмосферни условия тракторите на пътя ще бъдат забранени.
В момента за движение на извънгабаритна техника има специален режим. Подава се заявление до собственика на пътя - пътната агенция или общината, след което се чака издаване на разрешение от администрацията и се заплащат такси. В искането за разрешително се посочва и маршрута на движение, който се съгласува и с КАТ.
Собственикът на превозното средство обаче не може да е сигурен когато настъпи жътвената кампания дали ще се налага да придвижи комбайн до нивите примерно на 5 юли, или пък на 10 юли. Всичко зависи от развитието на посевите, което вкарва фермерите в невъобразим административен кошмар, ако искат да спазват всички наредби.
Според наредбите на пътната агенция извънгабаритна е техника с широчина над 2,55 метра, или пък височина над 4 метра. Има изисквания и за тежест. Всички комбайни и трактори с прикачен инвентар автоматично влизат в категорията "извънгабаритни", тъй като са по-широки от 2,55 метра.
Таксата за извънгабаритни машини е от 35 стотинки на километър, ако широчината е с до 50 см над разрешеното (т.е. до 3,05 м) и достига до 2,23 лв. за 6,05 м широчина, плюс 1,96 лв. за всеки започнат метър над 6,05 м. Отделно за определяне на специален маршрут се събират 70 лв., а самото разрешително се издава до 5 работни дни. Цената е 140 лв., ако разрешението се издаде за един ден.
В същото време режимът на винетките е опростен.
В последните години масово се налагат глоби от 1000 лева на фермери заради придвижване на селскостопанска техника без нужните разрешителни. В някои случаи те падат в съда - например ако глобите са били наложени на водача, вместо на собственика на превозното средство, както би трябвало да е по закон.