
Ако искате да имате лешник в градината, есента е най-подходящото време за засаждане на тази овощна култура. Лешникът има къс период на покой. Развитието му започва рано, затова през пролетта голяма част от растенията не се прихващат.
Най-напред изберете подходящо място – добре е да бъде влажно, не случайно лешниците в природата виреят край дерета и реките.
Подгответе почвата предварително. Изкопава се дупка с размери 30:30:30см и объркайте пръстта на дъното с добре угнил оборски тор. Прегледайте кореновата система на растението и премахнете всички счупени или наранени коренчета до здрава тъкан.
Растението се поставя с 3-4 см по-дълбоко, отколкото е било в разсадника, зарийте с пръст и притъпчете старателно. Непосредствено след засаждането полейте растението с 20-25 литра вода.
Лешниковите храсти не са претенциозни към почвените условия и понасят зачимяване, но и обработката на почвата около младото растение, ще се отрази добре на неговото развитие.
От засаденото растение през лятото ще израснат няколко летораста. Ако са повече, най-вътрешните се премахват. Съкращаване на другите не се прави.
Към третата година лешниковите храсти започват да плододават и по-нататъчната резитба се състои в редовно прореждане на вътрешността и отстраняване на всички изсъхнали и счупени клони.
Някои сортове имат склонност към образуване на много издънки, което изтощава растението и намалява родовитостта, затова част от тях трябва да се премахват още когато са с дължина 5-6 см. Това се прави напролет, като се разрови почвата и с остър нож издънките се изрежат до дъно.