
На какво се дължи липсата на достатъчно плододаване при доматите, питат читатели на AgroLife. На първо място причината може да е в неправилен избор на мястото за отглеждане, посочва агроном Иванка Денчева в отговор. Доматите са изключително светлолюбили растения и ако са на сянка – под овощни дървета, край дувари или стени, стъблото се издължава, листата става бледозелени, а плодовете - оскъдни.
Друга причина за слабо плододаване са прекалените поливки. Вярно е, че това растение е взискателно към почвената влага и всяко засушаване предизвиква забавяне на растежа. Прекаленото поливане обаче също не се отразява добре. В резултат на прекалената почвена влага растенията прерастват и не дават добри добиви.
Лошо се отразяват и по-големите дози оборски тор. Нуждата от хранителни вещества е най-голяма по време на плододаването, но прекаляването води също до буен растеж в началото. Така доматите залагат първите си цветове на 10-12 лист, вместо на 8-9 лист. Прекаляването с торове може да се познае по тъмнозелените листа и дебелото стъбло.
И не на последно място причина за разочароващите резултати са старите семена. Много хора ползват семена, които лично са събрали през изминалата година. При много сортове, най-често холандски, се получава разпад във второто поколение, което води до образуване на високо стъбло с дребни и безвкусни плодове.