
Фермери в Европа също плашат с протести, помощите няма да разрешат проблема.
Това обяви в сутрешния блок на БНТ министърът на земеделието Десислава Танева. Тя допълни, че има 12 страни членки, в които изкупната цена е по-ниска от тази в България.
Изкупната цена на суровото мляко е на най-ниското си ниво от пет години не само в България, но и в целия Европейски съюз. Пазарният дисбаланс, при който непрекъснато се увеличава производството, а търсенето спада, е последица от общата ситуация в общността.
Наскоро фермери в някои страни на Европа, също и в България заплашиха с протести заради ниските изкупни цени.
Министърът цитира данни, според които през миналата година производството в целия ЕС се е повишило с 2.5 на сто, а в САЩ и Азия - с 1.5 на сто. Прогнозите са, че и през тази година ще има растеж от около 1.5 на сто. "Няма как при това положение да не се очаква продължаващ спад на цените", обясни тя.
Танева коментира и че помощи за фермерите няма да разрешат генезиса на проблема. През миналата година бяха отпуснати общо 420 млн. евро помощи за млекопроизводителите. Министърът обясни, че България е взела повече, отколкото е делът й в общото производство.
На 14 и 15 март ще има заседание на Съвета на Европейския съюз в Брюксел. На него земеделските министри на страните от ЕС ще обсъдят неотложните предложения в подкрепа на животновъдния сектор и млекопроизводството. Вероятно те ще са обвързани с обема на производството.
Министърът съобщи още, че в момента се правят два вида проверки в сектора. Едната е съвместно с Националната агенция за приходите при преработвателите на мляко и целят да установят регламентирана ли и е дейността им, за да "няма изкривяване на пазара".
Втората цел на тази проверка е да се установи дали използваната технология съответства на правилата. За три дни вече са проверени шест мандри, като е установено до момента, че те преработват българско сурово мляко.
В момента се правят и планирани проверки на животновъдни ферми, които към края на миналата година не отговарят на изискванията за производство на мляко и на практика е направено изключение за тях, за да могат да продават продукцията си на пазара.
С настоящите проверки трябва да се докаже пред Европейската комисия, че качеството на производство отговаря на всички изисквания. Взимат се проби от млякото и ако се установят отклонения, фермерите ще имат три месеца да отговорят на изискванията. След това отново ще бъдат проверени.