
В края на август и началото на септември може да започнете подготовката на новите ягодови насаждения. С оглед на силните засушавания и резките температурни промени в последните години, най-добри резултати дава засаждането в черно фолио, е мнението на агроном Илия Узунов.
За целта почвата трябва да бъде почистена старателно от листа и плевели. След това се обработва и наторява. Ако е с кисела реакция, трябва да се варува.
Черното фолио се разстила 10-15 дни преди засаждането, за да улегне земята под него добре. При капково напояване маркучите се полагат под фолиото.
Корените на ягодите се опресняват, а на всяко растение се оставят по 2-3 листа. Стръковете се полагат на дълбочината, на която са били преди изваждането или малко по-дълбоко. Плитко засадените ягоди изсъхват лесно при засушаване.
Самото засаждане на растенията може да продължи до края на септември. Но не по-късно, защото растенията трябва да могат добре да се вкоренят преди настъпване на студовете.
Важно е и качеството на материала. Той трябва да е млад и здрав.
Здравият разсад се познава по вида на растенията – те трябва да са свежи, без петна по листата, с добре развита кореново система и силна растежна пъпка.
В разсадните се предлагат добре познатите сортове “Белруби“, „Редгаунтлет“, „Зенга Зенгана“, „Кембридж“ и други.
Може да оформите ягодовата си градина и на лехи. Редовете трябва да са на разстояние 80 см един от друг, а растенията се засаждат на 20-25 см.